Yerba Mate: etyczna i najzdrowsza alternatywa dla kawy

Aby uzyskać szybki i łatwy stymulant, wielu na Zachodzie zwraca się do kawy. Tak, ten brązowy płyn, który pochodzi z prażonych ziaren kawy. Z około 100 mg kofeiny na filiżankę, zapewnia potężny zastrzyk energii, gdy jej potrzebujesz. Jednak picie kawy ma swoje wady. Na szczęście istnieją bardziej etyczne i zdrowe alternatywy dla kawy, takie jak yerba mate.

Z jednej strony potrzeba 140 litrów / 37 galonów wody, aby wyhodować wystarczającą ilość ziaren kawy potrzebnych do wyprodukowania jednej filiżanki kawy. To ogromna ilość wody! Badania opublikowane kilka lat temu w BioScience wykazały, że większość światowych farm kawy powoduje masowe niszczenie środowiska, w którym są uprawiane. W szczególności głównym problemem jest to, że większość krzewów kawy są obecnie uprawiane w bezpośrednim świetle słonecznym, a nie ich naturalnym środowisku cieniu.

Ten rodzaj uprawy jest zasadniczo monokulturą widzianą z kukurydzą i soją. Destrukcyjny charakter monokultury jest dobrze znany w tej chwili, a kawa nie powinna pozostać niezauważona, jeśli naprawdę chcemy upewnić się, że nasze środowisko jest żywe i zdrowe.

Uprawa kawy wymaga dużo zasobów i napędza tropikalne wylesianie w zawrotnym tempie. Niszczenie ekologiczne uprawy kawy idzie jeszcze dalej. Frezowanie mokrej kawy niszczy zdolność strumieni do dostarczania wody pitnej ludziom w krajach rozwijających się, gdzie uprawiana jest kawa. Zanieczyszczona woda przetwarzalna dociera do lokalnych dróg wodnych i zabija całe życie, z którym ma kontakt, czy to rośliny, zwierzęta, a nawet ludzie.

Ponadto warunki niewolnictwa są powszechne w przemyśle zbioru kawy, zwłaszcza u dużych producentów kawy. Niewolnictwo dzieci szaleje w przemyśle kawowym, szczególnie w Gwatemali i Kolumbii.

Yerba Mate
Yerba mate jest popularnym zakładem w krajach Ameryki Południowej, takich jak Urugwaj, Brazylia i Argentyna. W rzeczywistości, jest znacznie bardziej popularny niż kawa w tych krajach. Zapewnia zastrzyk czystej energii i zawiera mniej kofeiny niż kawa.

Energia, którą otrzymujesz z picia filiżanki yerba mate jest bardziej stopniowa i trwała niż szybki, nerwowy wstrząs, który otrzymujesz z kawy. Kofeina jest uwalniana inaczej, dzięki czemu organizm wchłonie ją w wolniejszy i bardziej relaksujący sposób. Oznacza to, że masz zastrzyk energii można z kawy, ale w sposób, który nie ma negatywnych skutków ubocznych picia kawy.

Jest powód, dla którego yerba mate został nazwany „napojem bogów” od wieków. Jest ładowany z silnymi przeciwutleniaczami. W rzeczywistości, to jest ładowany z więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata! Zawiera również niesamowite 24 witaminy i minerały, a także 15 aminokwasów. Nic dziwnego, że jest również nazywany „płynne warzywa” ze względu na wszystkie potężne składniki odżywcze, które zawiera.

Yerba mate jest również znacznie lepiej dla przewodu pokarmowego niż kawa. Możesz z łatwością walczyć z pasożytami i oczyścić przewód pokarmowy. Nie tylko to, ale odkryto również, że yerba mate wyłącza bakterię E. coli. Kawa jest bardzo kwaśna, co może prowadzić do rozwoju wrzodów, zapalenia błony śluzowej żołądka, refluksu kwasu i choroby Leśniowskiego-Crohna. Yerba mate nie tylko nie prowadzi do żadnego z tych, ale także wspiera zdrowy układ trawienny.

Ze wszystkimi wielkimi korzyściami, jakie ma do zaoferowania yerba mate, i wszystkimi wadami kawy, świadomym wyborem substancji zewnętrznej, która zapewnia zastrzyk energii, jest zdecydowanie matowy chwast. Ciesz się tym generatorem mocy, który jest bardziej etyczny i zdrowy niż kawa.

 

Dodaj komentarz