Wiedziałeś, że z bluszczem możesz prać ubrania ekologicznie

Detergenty, które kupujemy w supermarketach i sklepach, mają zanieczyszczenia, które szkodzą środowisku, zwłaszcza zmieniają lustra wodne, a także generują odpady podczas wyrzucania pojemników.

Istnieje wiele roślin, które mają „detergent” zdolności przez obecność substancji znanej jako saponiny i że jest piany, przydatne do mycia.

Z tej okazji prezentujemy Bluszcz, winorośl dobrze znaną na całym świecie do wspinaczki po ścianach patiów i tarasów. Jego wzrost jest energiczny, więc musi być często przycinany, a co lepsze niż dać użyteczność jego liści.

Naturalnym detergentem obecnym w bluszczu jest środek powierzchniowo czynny, który oczyszcza brud i usuwa tłuszcz z tkanin, naczyń i innych powierzchni.

Dzięki czemu możesz zrobić domowy detergent z Ivy
1.- Bluszcz żniwny: Tylko liście są używane do produkcji tego detergentu, jeśli są one duży i intensywny kolor, tym lepiej, ponieważ są one te, które mają najbardziej skoncentrowane saponiny. Z kilogramem liści, to zrobi.

2.- Umyć i wyciąć: Usunąć z płukania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą być obecne w liściach, zwłaszcza cząstki smogu, jeśli są winorośli, które rosną w mieście. Pokrój je na kawałki, aby łatwiej uwolnić saponiny.

3.- Zagotuj Bluszcz: W garnku umieścimy liście bluszczu i dobrze je przykryjemy wodą. Niech gotować przez około 30 minut, po złamaniu wrzenia.

4.- Macerować 24 godziny : Po 30 minutach usuwamy bluszcz z ognia i pozwalamy mu macerować pokryte szmatą 24 godziny, aby nadal korzystać z pełnego potencjału liści.

5.- Odcedzić i filtrować: Po 24 godzinach maceracji użyjemy sitka, bawełnianej ściereczki lub podobnej do odkształcenia i przefiltrowania mieszaniny, unikając, że pozostały cząstki liści. Zrób i oznacz butelkę zawartością i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu, aby była lepsza.

W ten sposób stosuje się naturalny detergent
Zastosowanie tego detergentu jest podobne do konwencjonalnego. Użyjemy do każdego mycia 3/4 szklanki mydła bluszczu.

Również z bluszczem można przygotować ekstrakt do walki z białą muchą i czerwonym pająkiem w naszym sadzie lub ogrodzie.

Inne rośliny, które można wykorzystać do ich saponiny są quinoa i czarne owoce ucha. Który z nich znasz w swoim regionie?

 

Dodaj komentarz