Jak zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z kawy

Dla wielu z nas kawa jest niezbędna. To pozwala nam biegać rano i daje bardzo potrzebny impuls w ciągu dnia. Ale w nowych badaniach ujawniamy wpływ naszego ulubionego trafienia kofeiny na planetę.

Kawa wytwarzana w sposób najmniej zrównoważony wytwarza dwutlenek węgla i ser, a ślad węglowy jest tylko o połowę mniej niż jeden z najgorszych sprawców naruszenia: wołowina. I to przed dodaniem mleka, które ma swoje własne znaczne tło środowiskowe.

Każdego roku na całym świecie produkuje się ponad 9,5 miliarda kg kawy, a łączna wartość handlowa wynosi 30,9 bln USD. Oczekuje się, że do 2050 r. światowy popyt na kawę potroi produkcję, zwiększając presję na lasy i inne siedliska w regionach tropikalnych, w których jest ona uprawiana w miarę jak rolnicy szukają nowych gruntów do wzrostu.

Na szczęście istnieją bardziej ekologiczne sposoby uprawy kawy. W naszym badaniu obliczyliśmy i porównaliśmy ślad węglowy konwencjonalnej i zrównoważonej kawy arabskiej, ziarna, które bariści używają do produkcji wysokiej jakości infuzji, od dwóch największych producentów na świecie, Brazylii i Wietnamu. Odkryliśmy, że zmiana sposobu uprawy, transportu i konsumpcji kawy może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w uprawie nawet o 77%.

Dekarbonizacja filiżanki kawy
Uprawa jednego kilograma kawy z konopi indyjskich w każdym z krajów i eksportowanie jej do Wielkiej Brytanii powoduje emisję gazów cieplarnianych odpowiadającą średnio 15,33 kg dwutlenku węgla. To surowe, wstępnie prażone ziarna (znane również jako „zielona kawa”) produkowane przy użyciu konwencjonalnych metod. Jednak dzięki mniejszej liczbie nawozów, wydajniej zarządzaniu wodą i energią podczas szlifowania i wywozowi ziaren statkiem towarowym, a nie na samolot, liczba ta zostaje zmniejszona do 3,51 kg ekwiwalentu CO2 na kg kawy.

Średnia filiżanka kawy zawiera około 18 g, więc 1 kg może zrobić 56 espresso. Tylko jedno espresso ma średni ślad węglowy około 0,28 kg, ale może być tak małe, jak 0,06 kg, jeśli jest uprawiane w sposób zrównoważony.

Ale co, jeśli lubisz latte? Kawy mleczne mają ślad węglowy około 0,55 kg, a następnie cappuccino o masie 0,41 kg i płaską biel z 0,34 kg. Jednak w przypadku produkcji w sposób zrównoważony wartości te spadają odpowiednio do 0,33 kg, 0,2 kg i 0,13 kg. Korzystanie z alternatyw dla mleka niemleskiego jest jednym ze sposobów, aby latte bardziej ekologiczne.

Istnieje wiele innych sposobów dalszego zmniejszenia śladu węglowego zrównoważonej kawy, takich jak zastępowanie nawozów chemicznych odpadami organicznymi i wykorzystywanie energii odnawialnej do zasilania urządzeń rolniczych. Prażenie fasoli w ich kraju również sprawia, że lżejsze podczas transportu, więc łodzie mogą spalić mniej paliwa, transportując taką samą ilość kawy.

Oczywiście, to nie tylko emisje dwutlenku węgla, które pozostawiają gorzki smak. Przemysł kawowy jest nękany przez łamanie praw człowieka i inne problemy środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie wody i niszczenie siedlisk. Istnieją systemy certyfikacji, aby zapewnić, że podczas podróży z gospodarstwa do półki sklepowej spełnione są minimalne standardy etyczne.

Systemy te wymagają ciągłej poprawy w miarę rozwoju przemysłu. Jednym ze sposobów, aby to zrobić byłoby włączenie naszych zaleceń dotyczących uprawy kawy bardziej przyjazne dla klimatu, tak aby ludzie mogli kupić certyfikowaną kawę z przekonaniem, że ich codzienny luksus nie kosztuje Ziemi.

 

Dodaj komentarz