Globalny trend, mięso laboratoryjne, również ryby

Kilka firm na całym świecie inwestuje w badania nad rozwojem nowych produktów spożywczych w laboratorium. Oprócz tego, że są bardziej dochodowym biznesem, dążą do większego zrównoważonego rozwoju i unikają „okrucieństwa wobec zwierząt”

Stany Zjednoczone i Singapur są w czołówce badań nad produkcją zamienników owoców morza, takich jak ryby i skorupiaki. Mięso produkowane poza morzem w laboratorium brzmi jak science fiction, ale jest to globalny trend, który rośnie z dnia na dzień.

„Nasza planeta stoi w obliczu kryzysu bezpieczeństwa żywnościowego. Podczas gdy ten problem jest predess covid-19, pandemia ujawniła poważne braki w łańcuchu dostaw mięsa i produktów rybołówstwa, które tylko się pogorszy, jak nasza populacja rośnie”, naukowcy powiedzieli.

Inny rodzaj mięsa został już wypuszczony na rynek, taki jak mięso z kurczaka w wersji bryłek. Zmiana „in vitro” uprawy ciężkiego mięsa i skorupiaków może trafić do stołu konsumentów w tym roku lub na początku 2022 roku.

Ten rodzaj produkcji laboratoryjnej ma na celu zmniejszenie wpływu produkcji mięsa na środowisko naturalne na całym świecie, ułatwienie dostępności żywności dla całej populacji oraz obniżenie ich ekologii i ich obniżenia.

Jednym z niepokojących punktów spożycia żywności morskiej jest obecność rtęci, antybiotyków i mikrodrobin plastiku występujących w rybach i skorupiakach. Ten rodzaj mięsa uniknąłby tych zanieczyszczeń.

Jak dostajesz to mięso w laboratorium, które nie jest mięsem
Produkty mięsne otrzymywane są poprzez ekstrakcję komórek macierzystych, na przykład z łososia, który w kontrolowanych warunkach i z dodatkiem innych ingreedientów staje się włóknami mięśniowymi i tkanką tłuszczową, aż do powtórzenia czegoś bardzo podobnego do fileta rybnego. Wyekstrahowane komórki rosną na tkance łącznej i żywią się witaminami, solami, lipidami, cukrami, aminokwasami i białkami roślinnymi, a w niektórych przypadkach są mieszane z biotintem, aby wydrukować pożądany kształt za pomocą drukarki 3D. Chociaż nie mają właściwości żywności oryginalnych ryb, mogą być dodawane w procesie produkcyjnym.

Te postępy w nauce mogą stać się pokarmem przyszłości. Oprócz najlepszej ceny, dobrego smaku i tekstury, są one przedstawiane jako rozwiązanie, aby zatrzymać nadmierną eksploatację mórz i uniknąć masowego uboju zwierząt.

Ale to nie wszystko, co różowe. Chociaż bezpieczeństwo jego produkcji i zużycia nie miałoby żadnych wad, ograniczenie dotyczyłoby ilości energii potrzebnej do jej produkcji.

„Buty” tej nowej technologii
Aby osiągnąć ewolucję i wzrost komórek roślinnych tego typu mięsa, stosuje się energooszczędne bioreaktory, co prowadzi do niezrównoważonego i niezrównoważonego projektu dla środowiska.

Niektóre organizacje ekologiczne patrzą na ten postęp nauki jako pozytywną rzecz, o ile nie ma wpływu na środowisko i jest bezpieczny do spożycia przez ludzi. Ale są one zastrzeżeniem o zwiększenie kontroli biznesowej nad żywnością ludności. Co więcej, istnieje pewna nieufność wobec tych fałszywych obietnic, aby położyć kres globalnemu głodowi i ułatwić dostęp do żywności, jak to miało miejsce w tym czasie w akwakulturze.

Z gastronomicznego punktu widzenia szefowie kuchni nie widzą zbyt dużej wszechstronności w przygotowywaniu przepisów z tymi potrawami. Komentują, że raczej są zorientowani na produkcję „pasztetów” i picadillos do opracowania hamburgerów i bryłek, ale nie haute dania kuchni.

 

Dodaj komentarz