„Badanie konopi jest promowanie prawa do zdrowia”

Coraz więcej osób zwraca się do uprawy w poszukiwaniu jej wielu właściwości terapeutycznych. Podczas spotkań organizowanych przez UBA lekarze, biochemicy i agronom zapewnili, że dogłębne badania cannabis poprawią jakość życia osób cierpiących na różne patologie, od padaczki po zaburzenia snu.

Konopie pochodzą z Azji i są uprawiane 8500 lat temu do celów włókienniczych, spożywczych, a także leczniczych i religijnych. Na początku ubiegłego wieku rząd USA wymienił gatunek jako niebezpieczny lek, a tabu rozprzestrzeniło się na resztę świata. Dzisiaj, tysiące ludzi zwrócić się do niego o ponad 46 znanych efektów terapeutycznych. Istnieją jednak duże luki w lokalnych informacjach naukowych, aby skorzystać z jego wielu właściwości leczniczych. W ramach seminariów organizowanych przez Cannabis Study and Working Group (GET Cannabis) wydziału agronomii UBA (FAUBA), specjaliści medyczni, biochemici i agronomowie podkreślili, że postęp w badaniach nad uprawami przyniesie korzyści zdrowiu publicznemu.

„Istnieje duża wiedza na temat konopi indyjskich ze względu na jego niezgodność z prawem i ograniczenia, które istnieją w celu zbadania go. Z publicznych uniwersytetów i agencji naukowych możemy generować i rozpowszechniać wiarygodne informacje dla całej społeczności. Jest to niezbędne dla gatunku roślin, który jest używany do celów leczniczych. Badanie konopi indyjskich to promowanie prawa do zdrowia”, wyjaśnia Daniel Sorlino, naukowiec z FAUBA i członek GET Cannabis. Ta grupa badawcza i robocza składa się z nauczycieli FAUBA, absolwentów i studentów, i jest zatwierdzony przez jego władze.

W pracy magisterskiej Francisco Mora, członek GET Cannabis, regiony kraju, w których konopie mogą być uprawiane zostały zidentyfikowane, począwszy od NOA do Patagonii i podkreślono, że roślina może być rozwijana na zewnątrz w temperaturze od 2 do 40oC, z optymalnym zakresem od 25 do 30oC. Wśród innych kwestii, to pokazał, jak genetyka cannabis i warunki środowiskowe, w których rośnie wpływ na związki lecznicze, które generuje. GET Cannabis stara się towarzyszyć z agronomicznego punktu widzenia innym instytucjom badającym ten gatunek roślin, takim jak Instytut Chemii i Metabolizmu Leków (IQUIMEFA/UBA-CONICET), a także, z nowych przepisów dotyczących badania uprawy, również zamierza przeprowadzić własne testy.

Ignacio Peralta, naukowiec z IQUIMEFA, podkreślił, że agronomia odgrywa kluczową rolę w badaniu konopi do celów leczniczych, ponieważ nie można osiągnąć wysokiej jakości produktów o niskiej jakości surowców. Ponadto dodał, że rodzina botaniczna, o których mowa, ma ponad 70 specyficznych cząsteczek zwanych fitoabinoidami. „Należą do nich słynny CBD, zalecany przez WHO w leczeniu padaczki i chorób autoimmunologicznych, oraz THC, demonizowany ze względu na psychoaktywność. Wpływ tych związków na organizm zmienia się w zależności od ich stężenia w roślinie i jak są one ekstrahowane i spożywane.”

„W połączeniu różne fitbinoidy wpływają na każdą osobę na bardzo różne sposoby. Dlatego ważne jest, aby dogłębnie zbadać jakość konopi, które są produkowane i spożywane dzisiaj, tak aby lekarze mogli go przepisać, a użytkownicy mogą mu zaufać”, powiedział Peralta, który jest również profesorem w Katedrze Farmakognozji Wydziału Farmacji i Biochemii UBA.

Ze swej strony Carlos Magdalena, kierownik neurofizjologii i padaczki w szpitalu de Niños dr Ricardo Gutiérrez, podkreślił, że badanie uprawy jest kwestią zdrowia publicznego i że co najmniej 46 zastosowań terapeutycznych jest już znanych. „Pomaga w leczeniu psychologicznych, neurologicznych, bóle, bezsenność, problemy żołądkowo-jelitowe, a także poprawia jakość życia osób z rakiem, dystrofią mięśniową lub jaskrą.”

Lekarz podkreślił, że samorozkładnia jest rzeczywistością i że agencje naukowe powinny wspierać inicjatywy, które użytkownicy i plantatorzy przechodzą od lat. „Uniwersytety i laboratoria publiczne mogą kontrolować procesy produkcyjne i zwalniać, czy produkty by-produkty mają związki chemiczne w odpowiedniej proporcji w zależności od potrzeb każdej osoby.”

 

Dodaj komentarz